Dnevi enakosti spolov (DES) 2025 na Filozofski fakulteti
Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (UL FF) zdaj že peto leto zapored organiziramo Dneve enakosti spolov (DES), ki so tako postali tradicionalni dogodek. Letos bomo celoten program izvedli v mesecu marcu. Prvi – otvoritveni dogodek se bo zgodil dva dni pred mednarodnim dnevom žensk – 6. marca, zaključni pa 27. marca. V tem času se bodo zvrstili številni dogodki (pogovori, okrogle mize, predavanj, predstavitve knjig, diplom, magistrskih in doktorskih disertacij), ki bodo tematizirali različne aspekte enakosti spolov.
Dnevi enakosti spolov na UL FF niso namenjeni samo akademski ampak tudi širši javnosti, zato jih organiziramo skupaj z ali pa k sodelovanju povabimo udeleženke in udeležence iz različnih delov civilne družbe in iz različnih institucij tako iz Slovenije kot tudi iz tujine. Na teh dogodkih izpostavljamo in tematiziramo pomembna in aktualna vprašanja enakosti spolov, kot so npr. stereotipno obravnavanje spolov, seksizem v javnem prostoru, spolno nadlegovanje, pomen vključujočega jezika, inovativne prakse žensk na podeželju, pozabljene ženske v zgodovini Slovenije, spolna pristranskost umetne inteligence, antropološke perspektive v raziskovanju spolov, prihodnost študijev spola, izvajanje načrtov enakosti spolov v akademskem prostoru, in še veliko drugih. Z njimi želimo sporočiti, da vprašanja enakosti spolov jemljemo resno, se z njimi ukvarjamo tako teoretsko kot empirično-raziskovalno in svoje izsledke v sodelovanju z različnimi organizacijami, posameznicami in posamezniki prenašamo tudi v vsakdanjo prakso.
Po nekaj letih delovanja so Dnevi enakosti spolov pokazali, da gre za široko in dinamično raziskovalno področje v okviru humanistike in družboslovja. Ob tem pa menimo, da predvsem princip vključujočnosti pri organizaciji DES prispeva k njegovemu uspehu in trajnostni naravnanosti in je prav zato postal del institucionalne prakse UL FF. Vsako leto smo namreč v okviru DES v času od začetka marca do konca maja izvedli po petnajst dogodkov, na katerih je v povprečju sodelovalo okrog 50 govork in govorcev. Vsi dogodki so dokumentirani, posnetki pa dostopni na spletni strani UL FF pod zavihkom Enakost spolov. Letos bomo samo v mesecu marcu izvedli trinajst dogodkov.
Letošnji program najdete na spletni strani DES.