Mednarodna konferenca Vloga mrtvih v življenju posameznikov v sodobni družbi: izkušnja in konceptualizacija

Udeleženske in udeleženci prve mednarodne konference projekta DEAGENCY (foto: Simona K. Zupanc)

Od 30. avgusta do 1. septembra 2024 je na Filozofski fakulteti potekala prva mednarodna interdisciplinarna konferenca v okviru ERC-projekta DEAGENCY z naslovom Vloga mrtvih v življenju posameznikov v sodobni družbi: izkušnja in konceptualizacija / The Agency of the Dead in the Lives of Individuals: Experience and Conceptualisation.

Na konferenci so predstavili prispevke, ki raziskujejo ne samo vloge mrtvih v življenju posameznikov ampak tudi načine, kako mrtvi vplivajo na posameznike, družbo, vrednote in socialne odnose v sodobnem svetu. Čeprav sodobna zahodna družba ne vključuje komunikacije z mrtvimi v svojo uradno ontologijo, številne raziskave kažejo, da interakcije z mrtvimi v mnogih primerih niso popolnoma prekinjene, ampak se preoblikujejo. Na konferenci so sodelovale raziskovalke in raziskovalci različnih znanstvenih disciplin iz več kot 20 držav, ki so razpravljali o različnih teoretskih in metodoloških pristopih k raziskovanju tvornosti mrtvih in o pomenu teh izkušenj za posameznike v sodobni družbi.

ERC-projekt DEAGENCY se osredotoča na raziskovanje vloge mrtvih v življenju posameznikov v sodobni zahodni družbi.

Več o projektu

17. Simpozij Geografski informacijski sistemi v Sloveniji

Zbrane je nagovorila tudi prodekanja Filozofske fakultete prof. dr. Irena Samide (foto: Marko Zaplatil).

Dr. Aljoša Kravanja: intervju ob jubileju Nobelove nagrade Friedricha Hayeka

Friedrich Hayek (foto: Creative Commons)

Inavguracijsko predavanje dr. Roka Stergarja

Dr. Stergar med predavanjem