»Vsakdo mora imeti priliko, da udejstvi vse svoje telesne in duševne moči.«: Milko Brezigar in prvi slovenski program narodnega gospodarstva

Urednik: Božo Repe
Avtor: Milko Brezigar
Avtor spremne študije podrobno analizira in interpretira temeljno Brezigarjevo delo, ga ovrednoti in postavi v zgodovinski kontekst. Izpostavi ključne Brezigarjeve idejne usmeritve in koncepte njegove agrarne reforme in zadružništva. Pomemben doprinos študije je tudi » ovrednotenje« časa oziroma mednarodnih in domačih okoliščin, ki so spremljale nastanek prvega osnutka slovenskega narodnega gospodarstva. V tem delu avtor podrobno razloži okoliščine na mednarodnem in domačem parketu, ki so pripeljale do nastanka države SHS in nato združitve v Kraljevino SHS. V nadaljevanju predstavi delovanje narodne vlade in Brezigarjev program, kjer »je zaznaven liberalni pristop, a s socialno noto«.

Leto izida: 2023

Zbirka: Historia

08. 05. 2024
Oddelek za sociologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Dnevi enakosti spolov FF 2024: Spolni stereotipi v literaturi za otroke

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

24. 04. 2024
Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?