Okrogla miza Gradovi in dvorci: prilagojena ponovna raba

Vljudno vabljeni na okroglo mizo Leta dediščine FF z naslovom Gradovi in dvorci: prilagojena ponovna raba v torek, 27. maja 2025, ob 14.00 v pred. 232 na Filozofski fakulteti.

Moderatorki: Barbara Lampič in Renata Novak Klemenčič

V registru nepremične kulturne dediščine je okrog 400 enot povezanih z grajsko dediščino njim pripadajočimi parki in objekti. Več kot polovica teh enot je razglašenih za spomenik lokalnega ali celo državnega pomena. Nekateri gradovi in dvorci so v funkciji kulturnih in protokolarnih objektov, od številnih so ostale le še ruševine, veliko pa jih je tudi na seznamu funkcionalno razvrednotenih območij, torej območij, ki so povsem ali vsaj v delu opuščena. Številni objekti so ostali brez rabe že po drugi svetovni vojni, nekateri pa v letih pred in po osamosvojitvi Slovenije. Velike stavbe s pripadajočimi zemljišči, ki so pogosto oddaljene od večjih naselij, so zahtevne za vzdrževanje, prav tako pa je za njih težko najti ustrezno funkcijo. Z arhitektom Andražem Keršičem, konservatorjem Matevžem Remškarjem in Lucijo Čakš Orač, vodjo oddelka za okolje in prostor Občine Šmarje pri Jelšah, bomo govorili o tem, kakšne dejavnosti in vsebine lahko umestimo v grajske stavbe, kdo so deležniki, ki bi lahko pri tem sodelovali, in kako različne funkcije vplivajo na stavbo in njeno trajnostno rabo.

Okroglo mizo spremlja razstava Gradovi in dvorci: ostanki nekdanjih plemiških rezidenc, ki bo na ogled na Oddelku za geografijo od 27. maja do 13. junija. Odprtje razstave bo prav tako v torek, 27. maja 2025, ob 13.30. Avtorji razstave so študentke in študentje z Oddelka za umetnostno zgodovino in Oddelka za geografijo pod mentorstvom Barbare Lampič in Renate Novak Klemenčič. Na razstavi bodo predstavljene zgodbe sedmih gradov: njihov zgodovinski in umetnostni pomen, njihovo trenutno stanje in različni dejavniki, ki vplivajo na usodo teh stavb.

 

Dogodki

Znanstvena založba, Knjigarna

10. Sejem na zraku

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Sodelujoče oblikovanje: Na učenju osredotočeno sodelovanje – gostujoče predavanje

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Med-vrstno sodelovanje? Vključevanje post-humanistične/post-specistične perspektive v oblikovanju – gostujoče predavanje

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor

Oddelek za slavistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Gostujoča predavanja dr. Iváneka z Ostravske univerze