Okrogla miza Gradovi in dvorci: prilagojena ponovna raba
Vljudno vabljeni na okroglo mizo Leta dediščine FF z naslovom Gradovi in dvorci: prilagojena ponovna raba v torek, 27. maja 2025, ob 14.00 v pred. 232 na Filozofski fakulteti.
Moderatorki: Barbara Lampič in Renata Novak Klemenčič
V registru nepremične kulturne dediščine je okrog 400 enot povezanih z grajsko dediščino njim pripadajočimi parki in objekti. Več kot polovica teh enot je razglašenih za spomenik lokalnega ali celo državnega pomena. Nekateri gradovi in dvorci so v funkciji kulturnih in protokolarnih objektov, od številnih so ostale le še ruševine, veliko pa jih je tudi na seznamu funkcionalno razvrednotenih območij, torej območij, ki so povsem ali vsaj v delu opuščena. Številni objekti so ostali brez rabe že po drugi svetovni vojni, nekateri pa v letih pred in po osamosvojitvi Slovenije. Velike stavbe s pripadajočimi zemljišči, ki so pogosto oddaljene od večjih naselij, so zahtevne za vzdrževanje, prav tako pa je za njih težko najti ustrezno funkcijo. Z arhitektom Andražem Keršičem, konservatorjem Matevžem Remškarjem in Lucijo Čakš Orač, vodjo oddelka za okolje in prostor Občine Šmarje pri Jelšah, bomo govorili o tem, kakšne dejavnosti in vsebine lahko umestimo v grajske stavbe, kdo so deležniki, ki bi lahko pri tem sodelovali, in kako različne funkcije vplivajo na stavbo in njeno trajnostno rabo.
Okroglo mizo spremlja razstava Gradovi in dvorci: ostanki nekdanjih plemiških rezidenc, ki bo na ogled na Oddelku za geografijo od 27. maja do 13. junija. Odprtje razstave bo prav tako v torek, 27. maja 2025, ob 13.30. Avtorji razstave so študentke in študentje z Oddelka za umetnostno zgodovino in Oddelka za geografijo pod mentorstvom Barbare Lampič in Renate Novak Klemenčič. Na razstavi bodo predstavljene zgodbe sedmih gradov: njihov zgodovinski in umetnostni pomen, njihovo trenutno stanje in različni dejavniki, ki vplivajo na usodo teh stavb.